Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Poradnik najemcy!

wynajmowanie mieszkania
Wynajem

Największym zagrożeniem dla właściciela wynajmowanej przestrzeni jest dewastacja lokalu oraz nieterminowe płatności. Warto więc poczynić kroki, które nas przed takimi problemami zabezpieczą.

O czym więc należy pamiętać? W tym krótkim poradniku zebraliśmy w pigułce najważniejsze zasady, na które warto zwrócić uwagę przy wynajmie swojego lokalu na cele mieszkaniowe

1. Weryfikacja najemcy

W Polsce od klientów przedstawienia zaświadczenia o wysokości zarobków wymagają banki czy sklepy sprzedające towar na raty. Podobnie może uczynić właściciel nieruchomości. W ten sposób zminimalizuje ryzyko niewypłacalności najemcy. Oczywiście ma on prawo odmówić spełnienia tej prośby, lecz dla wynajmującego powinno to stanowić sygnał ostrzegawczy.

2. Umowa to podstawa

To najważniejszy dokument regulujący zobowiązania obu stron – najemcy i właściciela nieruchomości. Sporządzenie odpowiedniej umowy pozwoli uniknąć późniejszych nieporozumień między stronami.

Można zlecić zajęcie się tym doświadczonemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami lub kancelarii prawnej. Poprawnie sporządzona umowa najmu zabezpiecza obie strony i bardzo sprzyja minimalizacji ryzyka najmu oraz udanej współpracy pomiędzy stronami

3. Protokół zdawczo-odbiorczy

Do umowy warto załączyć protokół, który rozwieje wszelkie wątpliwości co do stanu mieszkania i jego wyposażenia. Przy długoterminowej umowie trudno pamiętać, co dokładnie było na wyposażeniu nieruchomości i w jakim było stanie. Szczegółowy protokół i dokumentacja fotograficzna powinny rozwiązać ten problem.

4. Kaucja zwrotna

Jest to kwota zabezpieczająca pobierana od najemcy w momencie przekazania mieszkania i deponowana na koncie Właściciela. Jest zwracana w całości po zakończeniu najmu, w przypadku, gdy lokal jest zwracany w stanie nieuszkodzonym. Zgodnie z kodeksem cywilnym Właściciel ma na zwrot 30 dni.

Czasem właściciel mieszkania chce otrzymać kaucję wyższą niż jednorazowy czynsz, należy jednak mieć na uwadze fakt, że dla części potencjalnych najemców może to być odstraszające.

5. Regularne monitorowanie

Warto regularnie sprawdzać, czy Najemca systematycznie opłaca zobowiązania za mieszkanie, zwłaszcza jeżeli ustalone jest, że to Najemca samodzielnie ma dokonywać płatności za media i opłaty dodatkowe. Najlepiej, jeżeli w umowie najmu wpiszemy punkt o przesyłaniu na maila skanów comiesięcznych dowodów wpłaty. Unikniemy wtedy ewentualnych niespodzianek.

Dodaj komentarz