Jak ułożyć panele winylowe

Remont

Nowoczesne panele winylowe dostępne są w nieograniczonej praktycznie różnorodności wzorów. Zamiast drogiego i kłopotliwego w pielęgnacji drewna albo naturalnego kamienia, można stworzyć podłogę o wyglądzie drewnianych desek, dębowego parkietu, ceramicznych płytek i wielu innych materiałów.

Krok 1

Układanie desek winylowych rozpoczynamy wzdłuż ściany, na której znajdują się drzwi. Robimy to zawsze zgodnie z kierunkiem padania światła w danym pomieszczeniu. Powinniśmy pamiętać przy tym, aby pozostawiać 10-milimetrowy odstęp dylatacyjny od ścian i każdego ze stałych elementów pomieszczenia. Aby tego dokonać, między deską a danym elementem umieszczamy klocki dociskowe.

Krok 2

Podłogi winylowej nie montujemy na stałe za pomocą kleju czy gwoździ. Pierwszą deskę ustawiamy zawsze piórem w kierunku ściany, tak aby jej wypust był skierowany w drugą stronę. Deski układamy rzędami. Aby tego dokonać, należy podnieść pod odpowiednim kątem koniec deski, którą chcemy zamontować, ustawiając jej pióro naprzeciw wpustu wcześniej ułożonego panelu, następnie dociskając pióro i opuszczając swobodnie element.

Krok 3

Jeśli to konieczne, ostatnią z desek w rzędzie przycinamy do odpowiedniego rozmiaru. Tutaj również powinniśmy pamiętać o tym, że ostatni z elementów w danym rzędzie należy docinać, mając zawsze na uwadze 10-milimetrowy odstęp dylatacyjny.

Krok 4

Układanie kolejnych rzędów powinniśmy rozpoczynać od elementu, który został odcięty przy instalacji ostatniej z desek w poprzednim rzędzie. Tutaj należy jednak uwzględnić fakt, iż przesunięcie czołowych krawędzi desek w kolejnych rzędach nie powinno być mniejsze niż 30 centymetrów.

Krok 5

Zanim przystąpimy do ułożenia ostatniego rzędu desek, naszym zadaniem będzie zmierzenie ich szerokości i jeśli to konieczne – docięcie wszystkich elementów do odpowiedniego wymiaru, tak aby wypełnić dokładnie całą posadzkę. Po ułożeniu paneli możemy przystąpić do wykończenia podłogi, przytwierdzając do ściany listwy przypodłogowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *