Jak ułożyć panele winylowe

Remont

Nowoczesne panele winylowe dostępne są w nieograniczonej praktycznie różnorodności wzorów. Zamiast drogiego i kłopotliwego w pielęgnacji drewna albo naturalnego kamienia, można stworzyć podłogę o wyglądzie drewnianych desek, dębowego parkietu, ceramicznych płytek i wielu innych materiałów.

Krok 1

Układanie desek winylowych rozpoczynamy wzdłuż ściany, na której znajdują się drzwi. Robimy to zawsze zgodnie z kierunkiem padania światła w danym pomieszczeniu. Powinniśmy pamiętać przy tym, aby pozostawiać 10-milimetrowy odstęp dylatacyjny od ścian i każdego ze stałych elementów pomieszczenia. Aby tego dokonać, między deską a danym elementem umieszczamy klocki dociskowe.

Krok 2

Podłogi winylowej nie montujemy na stałe za pomocą kleju czy gwoździ. Pierwszą deskę ustawiamy zawsze piórem w kierunku ściany, tak aby jej wypust był skierowany w drugą stronę. Deski układamy rzędami. Aby tego dokonać, należy podnieść pod odpowiednim kątem koniec deski, którą chcemy zamontować, ustawiając jej pióro naprzeciw wpustu wcześniej ułożonego panelu, następnie dociskając pióro i opuszczając swobodnie element.

Krok 3

Jeśli to konieczne, ostatnią z desek w rzędzie przycinamy do odpowiedniego rozmiaru. Tutaj również powinniśmy pamiętać o tym, że ostatni z elementów w danym rzędzie należy docinać, mając zawsze na uwadze 10-milimetrowy odstęp dylatacyjny.

Krok 4

Układanie kolejnych rzędów powinniśmy rozpoczynać od elementu, który został odcięty przy instalacji ostatniej z desek w poprzednim rzędzie. Tutaj należy jednak uwzględnić fakt, iż przesunięcie czołowych krawędzi desek w kolejnych rzędach nie powinno być mniejsze niż 30 centymetrów.

Krok 5

Zanim przystąpimy do ułożenia ostatniego rzędu desek, naszym zadaniem będzie zmierzenie ich szerokości i jeśli to konieczne – docięcie wszystkich elementów do odpowiedniego wymiaru, tak aby wypełnić dokładnie całą posadzkę. Po ułożeniu paneli możemy przystąpić do wykończenia podłogi, przytwierdzając do ściany listwy przypodłogowe.