Jak wynająć mieszkanie Ukraińcom? Poradnik!

Wynajem

Obywatele Ukrainy stanowią dynamicznie rosnącą grupę klientów zainteresowanych wynajmowaniem mieszkań w Polsce. Taki stan rzeczy to efekt trudnej sytuacji gospodarczej, która pcha wielu ludzi do emigracji, a także ułatwień w kwestii pobytu obcokrajowców, jakie przyjęto w Polsce. Chcesz wynająć mieszkanie obcokrajowcom? Zwróć uwagę na 4 kwestie

Większe ryzyko?

Wynajem mieszkania rodakom i obcokrajowcom nie różni się w jakiś zasadniczy sposób, zarówno w sensie czynności prawnej wymagającej odpowiedniej umowy, wszelkich formalności, jak i ryzyka, które zawsze wkalkulowane jest w przypadku tego typu działalności. Nie ma żadnych potwierdzonych danych, które wskazywałyby na statystycznie większe zagrożenie ze strony cudzoziemców np. zniszczeniem wynajmowanego lokalu czy też problemami z uiszczaniem czynszu najmu. Dlatego też awersja niektórych wynajmujących do obcojęzycznych najemców nie ma głębszego uzasadnienia.

Dokumenty w dwóch językach

Przyjęte jest, że umowy najmu z cudzoziemcami powinno sporządzać się nie tylko bezwarunkowo w formie pisemnej, ale też w dwóch językach, polskim i angielskim. To samo dotyczy protokołu zdawczo-odbiorczego. W praktyce chodzi jednak przede wszystkim o to, aby przyszły najemca dokładnie rozumiał treść podpisywanego kontraktu. Tym samym należy na wszelkie sposoby do tego dążyć, a finalnie upewnić się, że tak się stało. W przypadku przybyszów ze Wschodu zazwyczaj praktykuje się umowy tylko w języku polskim, opatrzone odpowiednią adnotacją o zrozumieniu jej treści przez zainteresowanego i jej akceptacji.

Liczba lokatorów

Jak wiadomo Ukraińcy ¬– podobnie zresztą jak ongiś Polacy – są mistrzami w cięciu wydatków okresowego pobytu zagranicą w celach zarobkowych. Tymczasem koszty dachu nad głową należą do tych najbardziej znaczących. Stąd też stosunkowo często spotykane u imigrantów ze Wschodu dążenie do ich minimalizacji. A to w praktyce jest możliwe tylko za sprawą windowania liczebności lokatorów przypadających na jedno wynajmowane lokum.

Dlatego też wynajmujący powinien przy podpisywaniu umowy dokładnie określić z najemcą obcokrajowcem liczbę osób, jaka będzie zamieszkiwać w wynajmowanym mieszkaniu. Może się bowiem okazać, że wynajmie kawalerkę parze, a pomieszkiwać będzie na 25 mkw. znacznie większe grono „znajomych i przyjaciół”. Stąd też wskazane są stosunkowo częste wizytacje lokalu przez wynajmującego, oczywiście tylko i wyłącznie w obecności najemców.

Nie zawsze bezpośrednio

Wynajem obcokrajowcom nie musi się odbywać bezpośrednio. Poszukiwaniem mieszkań dla swoich klientów zajmują się wyspecjalizowane agencje nieruchomości, które również pomagają w stworzeniu dokumentów potwierdzających najem. Takie agencje działają w wielu dużych miastach, z ich pośrednictwem należy się liczyć głównie w tych ośrodkach miejskich, w których jest wiele firm zatrudniających specjalistów spoza Polski. Wynajem mieszkania odbywa się także po stawkach porównywalnych do stawek dla polskich najemców. Wynika to z faktu, że obcokrajowcy pracujący w Polsce doskonale znają realia polskiego rynku nieruchomości. Kolejnymi organizacjami odpowiedzialnymi za poszukiwanie mieszkań na wynajem obcokrajowcom są także fundacje, które na co dzień pomagają migrantom w Polsce. Wielu właścicieli mieszkań obawia się wynajmowania mieszkań obcokrajowcom ze względu na stereotypy, związane z ich kulturą. Możliwość zawarcia umowy z fundacją czy agencją, która pośredniczy a jednocześnie reprezentuje najemcę, zdecydowanie ułatwia kontakty obu stronom.

Dodaj komentarz