Jak zamontować gniazdko? Wyjaśniamy

Remont

Gniazdko elektryczne odpowiada za podłączenie do instalacji elektrycznej odbiorników energii elektrycznej za pomocą współpracującej z gniazdkiem wtyczki. Gniazdka należy dobierać do funkcji jaką mają pełnić (antenowe, telefoniczne, do sieci komputerowej) oraz pomieszczenia, w którym mają być zamontowane.

Przede wszystkim BHP

Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, wszelką modernizację instalacji elektrycznej, jej przebudowę i naprawę może przeprowadzać jedynie uprawniony elektryk. Dlatego chcąc podłączyć gniazdo elektryczne, powinniśmy poszukać montera, który za nas tę czynność wykona. Jeśli jednak, mimo świadomości odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa, zdecydujemy się na przeprowadzenie prac instalacyjnych, zróbmy to zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz sztuki budowlanej, czyli po prostu dokładnie i właściwie.

Niezależnie od tego, czy montujemy gniazdko mając zainstalowaną już w ścianie puszkę podtynkową z wyprowadzonymi końcówkami przewodów (wersja łatwiejsza), czy musimy przewód przedłużyć albo przerwać i założyć puszkę, żeby zamontować gniazdko w wybranym miejscu (opcja nieco bardziej pracochłonna), bezwzględnie należy wyłączyć zasilanie w rozdzielnicy elektrycznej i sprawdzić, czy na pewno nie nastąpiła żadna pomyłka, a odłączony przewód to ten, przy którym będziemy przeprowadzać prace.

Jak podłączyć gniazdko?

Kiedy elektryk, który wykonał instalację, pozostawił nam w ścianie puszkę z wyprowadzonymi przewodami, zabezpieczoną dekielkiem, sprawa jest dość trywialna. Wystarczy jeśli zaopatrzymy się w gniazdko, a po uprzednim odłączeniu zasilania, otworzymy puszkę i zdejmiemy z przewodu taśmę izolacyjną lub kostki, jeśli takie zostały wcześniej założone.

Teraz przystąpić możemy do montażu. Standardowy przewód jednofazowy, do którego podłącza się gniazdo elektryczne składa się z trzech żył (czyli wiązek drutów miedzianych), z których każda pokryta jest powłoką izolacyjną w określonym kolorze. Zielono-żółty oznacza żyłę ochronną, niebieski – neutralną, a brązowy lub czarny – fazową. Wszystkie żyły mają wspólną, najczęściej białą powłokę, która jednak często nie jest dobrze widoczna w puszcze elektrycznej, ponieważ znajduje się pod tynkiem.

Montaż gniazdka polega na umieszczeniu końcówek żył (po dwie, jeśli gniazdo jest przelotowe, lub po jednej, jeśli jest końcowe), w odpowiednich otworach u dołu mechanizmu. I tak, żyły fazowe umieszczamy w jednym ze skrajnych otworów, żyły neutralne – w drugim, a żyły ochronne zawsze w środkowym – zintegrowanym z bolcem ochronnym. Teraz pozostaje dokręcić śruby montażowe, umieścić gniazdo w puszce tak, żeby przewody nie mogły spowodować zwarcia oraz przykręcić zewnętrzną osłonę.