Podłoga drewniana czy panele? Podpowiadamy

Inspiracje

Drewniana podłoga czy panele? Jakie zalety ma parkiet, a jakie panele? Utarło się iż drewniana podłoga to doskonały wybór dla osób ceniących klasyczne rozwiązania, jakość i trwałość. Panele podłogowe potrafią być natomiast niezwykle efektowne, a przy tym wyjątkowo łatwe w pielęgnacji.

Dlaczego warto wybrać podłogę drewnianą?

Podstawową zaletą podłogi drewnianej jest jej trwałość i naturalność. Drewno ze swojej natury stanowi naturalne wygłuszenie, ma też właściwości higroskopijne. Oznacza to, że w przypadku gdy w pomieszczeniu jest zbyt wilgotno, drewno pochłania nadmiar wilgoci, natomiast gdy robi się za sucho – oddaje tę wilgoć z powrotem.

Drewno to również surowiec naturalny o właściwościach antyalergicznych. Z tego względu podłogi drewniane bardzo często układają alergicy, którzy doceniają ich właściwości antystatyczne.

Podłoga drewniana odznacza się również specyficznymi właściwościami termicznymi, dzięki czemu dzieci mogą chodzić po niej boso lub przesiadywać godzinami bez obawy, że zmarzną. Podłogi drewniane choć podatne są na punkowe urazy mechaniczne to bardzo łatwo można poddać je renowacji.

Dlaczego warto wybrać panele podłogowe?

Na rynku dostępne są panele drewniane i laminowane. Drewniane są rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć w domu posadzkę drewnianą ułożoną w ekspresowym tempie.

Podłogi wykonywane z bez klejowo łączonych paneli można położyć na każdym rodzaju podłoża. Może to być beton, szlichta cementowa, stary parkiet albo terakota.

Panele podłogowe wyróżniają się dużą stabilnością oraz odpornością na odkształcenia. Ten ostatni parametr uzależniony jest m.in. od grubości paneli. Najbardziej popularne są panele podłogowe o grubości do 6 do 12 mm – im grubsze, tym bardziej wytrzymałe.

Niestety panele podłogowe łatwo zbierają kurz i wydają specyficzny hałas w kontakcie z obuwiem i obcasami. Wykazują też pewien chłód w dotyku, który może nie przypaść do gustu tym, którzy cenią sobie ciepłe wnętrza.

Dodaj komentarz