Stwórz inteligentne oświetlenie domu!

Inspiracje

Na przestrzeni ostatnich dekad systemy oświetlenia stosowane wewnątrz pomieszczeń uległy znaczącemu przeobrażeniu. Standardowe żarówki zastąpiliśmy lampami udoskonalonymi technologicznie, o lepszej jakości wykonania i zużywającymi mniejszą ilość energii elektrycznej. Do oświetlania wnętrz wykorzystywane są obecnie żarówki halogenowe, świetlówki liniowe i kompaktowe, a także diody LED – w formie taśm i klasycznych żarówek. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom tego typu możemy na własną rękę wykonać instalację, która pozwoli na inteligentne oświetlenie domu.

Wykorzystanie różnego rodzaju lamp w założeniach systemu budynku inteligentnego ograniczało się początkowo przede wszystkim do zintegrowania działania wszystkich źródeł oświetlenia w chwili zagrożenia i wykrycia na terenie posesji obecności niepowołanej osoby. Jednak inteligentna żarówka ma do zaoferowania zdecydowanie więcej zastosowań.

Niemal wszystkie systemy domu inteligentnego zawierają w sobie konkretne sposoby na sterowanie światłem – od zintegrowanych czujek reagujących włączeniem światła na pojawienie się intruza, po automatyczne wyłączanie lamp w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywa żaden z domowników. Aby wybrać odpowiednie dla siebie, powinieneś najpierw poznać aktualne możliwości.

Nie musisz jednak przeprojektowywać całego domu, by rozpocząć inteligentne sterowanie oświetleniem. Wykorzystując pojedyncze elementy, możesz zbudować prosty system smart home i sterować nim za pomocą aplikacji. Jednym z łatwiejszych do takiej szybkiej instalacji jest inteligentne oświetlenie domu

Co to znaczy smart? Żarówka, która rozumie otoczenie
Niektóre żarówki w technologii LED pozwalają na więcej niż zwykłe modele. Sterowanie światłem, które umożliwia inteligentna żarówka, będzie:

  • zdalne – zdecydujesz o natężeniu lub kolorze oświetlenia z dowolnego miejsca, na przykład będąc w pracy,
  • bezprzewodowe – najczęściej za pomocą aplikacji, czasem pilota, a także głosowo,
  • zautomatyzowane – po ustawieniu lub nauczeniu się Twoich zachowań żarówka samodzielnie zmieni wybrane parametry,
  • szczegółowe – zdecydujesz nie tylko o statusie włącz-wyłącz, ale i barwie, natężeniu światła i innych czynnikach.

Taki sprzęt może być częścią zintegrowanej instalacji smart home, ale większość modeli zamontujesz także w starym budownictwie i uruchomisz za pomocą połączenia Wi-Fi. Nie potrzebujesz w tym celu specjalistycznej wiedzy ani skomplikowanych urządzeń.

Która inteligentna żarówka będzie najlepsza dla Ciebie?
Wybierając inteligentne oświetlenie schodów czy pokoju, na pewno weźmiesz pod uwagę kryteria, którymi kierujesz się przy zakupie standardowych opraw żarowych – ale znajdą się też parametry unikalne dla inteligentnych żarówek LED. W porównaniu różnych modeli liczy się zawsze moc i żywotność produktu, kąt i natężenie światła oraz oczywiście cena.

Jeśli do Twojego koszyka ma trafić inteligentna żarówka, zwróć uwagę także na to, w jaki sposób możesz nią sterować, jak wygląda aplikacja i jakie funkcje udostępnia. Temperatura i kolor światła, które normalnie określa producent żarówki, często podawane są jako zakres, w którym możesz manipulować tymi wartościami.

Na początku przygody z inteligentnym oświetleniem możesz wybrać bardziej podstawowy model. Po pewnym czasie użytkowania łatwiej będzie Ci zdecydować, które funkcje przydają Ci się na co dzień. Pamiętaj także o kompatybilności oświetlenia. Jeśli posiadasz już jakieś urządzenia smart danego producenta, dobranie sprzętu tej samej marki pozwoli Ci sterować całym systemem za pomocą jednej aplikacji.

.

Dodaj komentarz